Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejsme rasisti, jen nesnášíme cikány!

6. 09. 2013 19:01:01
V podobném duchu se Českem šíří nenávistné a netolerantní názory. A kdyby to byly jen názory stupidní, nestály by za řeč. Bohužel to jsou názory nejen stupidní, ale i nebezpečné. Nebezpečné natolik, že je na místě začít o nich přemýšlet bez emocí a s chladnou hlavou.

Rasismus, kde se podíváš. Samozřejmě ten obrácený. Romové nemusí platit v lékárnách. Jezdí si pro sociální dávky v mercedesech. Bijí naše děti. Kradou. Vraždí. Nepracují. Jen se rozmnožují. Jsou negramotní. A mohl bych pokračovat...

Najednou jen stěží potkáte někoho, komu neukradli cikáni kolo. Nejsilnějším argumentem se stává rada nastěhování si romské rodiny do domu. Samozřejmě většina diskutérů tenhle problém zažila a je proto přesvědčena, že do týdne by dotyčný chudák mluvil úplně jinak. Ekonomicky méně znalé obyvatele zase poučí všeobecně rozšířený fakt, že okrádání bílých černými na sociálních dávkách činí 99% státního rozpočtu a tedy rozpočtu tvořeného z daní poctivých pracujících. Experti na genetiku zase předhazují bizardní teorie o vrozených vlohách k násilí, rabování a negramotnosti této rasy. (Povýšení jedné rasy nad druhou jsme přece už v historii zažili, nebo jsme zapomněli?) A jelikož nejjednodušší řešení bývá zpravidla tím nejlepším, zdá se jako jediné úspěšné řešení téhle problematiky vystěhování romské menšiny na ostrov, který by byl obehnán vysokými zdmi.

Přeháním, byť ne hodně. Poselství ale zůstává stejné. Není jím nic jiného, než hrozba nebezpečného a extrémního prostředí.

To, co si ve spleti emocí, médii zmanipulované reality a generalizací – naprosto přirozenou a logickou cestou k utvoření názoru - , většina lidí neuvědomuje, je, že stojíme na pokraji rasové války, která nemůže skončit dobře. Opomíjeným faktem vůči antirasovým demagogickým heslům často zůstává obrovský vliv špatného sociálního prostředí, který společně s předsudky a stigmatizací většinou způsobuje situace, které nejsou (či spíše by neměly být) vyspělé civilizaci běžné. A předsudky, ať už oprávněné či nikoli, tady doopravdy jsou. Mohu mluvit za sebe. Kolikrát, když přicházím do určité skupinky lidí, která mě poznala jen podle jména (LACKO), slýchávám, „my jsme se báli, že budeš cikán.“ apod. Sociální situace výchovy dětí zase způsobuje začarovaný kruh, ve kterém člověk na pokraji společnosti (zloděj nebo slušný člověk, to je jedno) s velkou pravděpodobností vychová opět jen člověka na pokraji společnosti.

A proto se domnívám, že novodobý pseudopatriotismus podporovaný špatně vytvořeným ekonomickým systémem České Republiky, společně se socializační úlohou nenávisti a sklonu k extrémnostem davové psychózy jen nahrává k nebezpečnému extrémnímu prostředí, které se v poslední době vyostřuje. V takovém to prostředí se pak logicky, jako tonoucí se stébla chytá, chytají i nespokojení slušní obyvatelé naprosto zoufalých řešení v podobě násilných projevům na internetu i v reálném životě zapomínajíc přitom na potencionálně zneužitelný aspekt rádoby spasitele projevující se v ještě nebezpečnějších jedincích, kteří by rádi a s velkou dávkou upřímnosti tenhle problém řešili radikálně, hned a bez ústupků. I takový případ již historie zaznamenala – lidé se rádi vzdají trošky svých práv, jakmile spatří plamínek naděje v podobě rychlých a revolučních krocích. Stačí se podívat do strachem ovlivněné USA, ve kterých stačí pohrozit teroristy, či do nacistického Německa, ve kterém zase, společně s ekonomickou krizí, postačila k podpoře stvůrných činů pouhá myšlenka nadřazenosti jedné rasy nad druhou. A i my, Češi - bílý, černí, žlutí, modří, hnědí, makoví - se potýkáme s médii udržovaným strachem. A je jedno, jestli je to strach z islamizace, míry romského násilí, smrti našich blízkých, krachu New Yorské burzy, terorismu či nezaměstnanosti.

Důležitým faktorem je jen a pouze strach. Strach, který produkuje nenávist. To je samozřejmě pro mainstream velmi dobrý byznys. Ten však má i vedlejší účinky. A těmi účinky je nejenom již zmíněná hrozba ztráty svobody, ale především (Ano, především.) ztráta schopnosti racionálního a objektivního náhledu na věc.

Nechápejte mě špatně. Nepopírám absurdnost v podobě zvýhodňování pobíračů sociálních dávek. Nepopírám pozitivní diskriminaci v podobě rozdílnosti trestů dle barvy kůže způsobené přehnaným strachem z nařčení z rasismu. Nepopírám ani, že v mnoha případech je lepší stát se sociálním parazitem, než pracujícím. Naopak. Odsuzuji zloděje, vrahy, neplatiče daní, vychytralé pobírače sociálních dávek, vulgární a přiopilé večerem se kymácející siluety ohrožující zdraví mých blízkých i rodiny, které si z jakýchkoli důvodů pořídí více dětí, než jsou schopny uživit.

A přesto neodsuzuji a nikdy bych si nedovolil odsoudit rasu či národnost.

Dovoluji si proto na Vás apelovat: Apeluji tedy na vaši schopnost kritického myšlení, objektivního náhledu, neafektovaného jednání a odolnosti vůči extrémní davové náladě a žádám Vás, abyste se zamysleli nad skutečným problémem. Je problémem Rom? Je problémem zloděj? Násilník? Či snad člověk celý život nepracující pobírající sociální dávky? Nebo naopak politicko-ekonomicko-sociální systém, ve kterém žijeme a na kterém se podílíme, který jim to umožňuje? Ba co víc, který toto jednání podporuje? A je úspěšným řešením alibistická nenávist, netolerance a šovinismus? Nebo naopak snaha o konsenzus, změnu systému, likvidaci sociálních předsudků a dlouhodobou politickou angažovanost snažící se zvýhodnit pracující a znevýhodnit příživníky?

Autor: David Lacko | pátek 6.9.2013 19:01 | karma článku: 18.15 | přečteno: 3182x

Další články blogera

David Lacko

Altruismus: Proč si pomáháme?

Co nás vede k tomu, abychom si pomáhali? Proč někdy pomůžeme a jindy ne? Je náš altruismus motivován egoismem? Mohou jednat altruisticky také zvířata? A existuje vůbec neegoistický altruismus?

10.2.2016 v 19:04 | Karma článku: 8.99 | Přečteno: 265 |

David Lacko

Skupinová polarizace: Proč se společnost radikalizuje?

Populárně-naučný článek z oblasti psychologie týkající se jevu skupinové polarizace nejenom v kontextu aktuální migrační krize, který se snaží zodpovědět na otázku, proč má společnost a společenská diskuze tendenci se polarizovat.

9.2.2016 v 10:38 | Karma článku: 8.94 | Přečteno: 338 |

David Lacko

Luciferův efekt: Proč se z dobrých lidí stávají lidé zlí?

Zlo vídáme všude, kde se podíváme. Lidská historie je ho plná. A dějiny minulého století zvláště – a upřímně, ani 21. století nemá nakročeno nejlépe.

13.7.2015 v 19:37 | Karma článku: 19.78 | Přečteno: 1120 |

David Lacko

Poslušnost vůči autoritě: Proč lidé zabíjejí na rozkaz?

Lidská historie je plná příkladů, kdy slušní, normální a povětšinou i hodní lidé zabijí někoho jiného.

11.7.2015 v 9:31 | Karma článku: 11.84 | Přečteno: 446 |

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Gayer

S naší společností to není vůbec špatné!

Myslím, že s naší společností to není vůbec špatné, jak by se mohlo někdy zdát. Dnešní komentář pana Pehe na Seznamu cz je toho dokladem....

18.8.2017 v 11:05 | Karma článku: 19.73 | Přečteno: 524 | Diskuse

Tomáš Vyoral

Chuligáni a vandalové ohroženým druhem! Teď je to samý umělec, performer nebo aktivista

Dobrá zpráva! Na pořádného vandala či chuligána takřka nenarazíte. Teď je každý aktivista, umělec nebo performer, nejlépe všechno dohromady. A pokud kope za správnou stranu, může zasvinit Vltavu nebo ukradnout a zničit standartu.

18.8.2017 v 10:10 | Karma článku: 39.49 | Přečteno: 1208 | Diskuse

Vlastislav Slíž

Allahu akbar! Emh.... Dobré ráno, Evropo.

Jak je to dlouho, co jsme si v médiích mohli přečíst o útoku islamistického magora na francouzské vojáky? Týden? A držte si klobouky, jedeme dál! Tedy my ne, ale dodávka, osobák, náklaďák.

18.8.2017 v 9:55 | Karma článku: 39.00 | Přečteno: 1583 | Diskuse

Libor Popovský

Vyděsí radikální islám Západ až k paralýze?

Překlad článku Giulia Meottiho „Is Radical Islam Horrifying the West into Paralysis?" pro českou verzi Gatestone Institute zpracovaný mnou a paní Helenou Kolínskou."

18.8.2017 v 9:15 | Karma článku: 28.39 | Přečteno: 647 | Diskuse

Josef Prouza

Adrenalinová dovolená – nyní nově i v Barceloně

Listuji katalogy islámských cestovních kanceláří a ne a ne si vybrat. Dřív jen k uzívání nudné pobyty u moře, nějaká ta projížďka na velbloudu, prohlídka mešity, ale dnes?!

18.8.2017 v 7:36 | Karma článku: 33.45 | Přečteno: 748 | Diskuse
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1306


Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.